- 1.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 4 1/4 in |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Bolt Size | 9/16 in |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Dynamic Load Rating | 11000 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-19169 |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | GN108KRRB |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Bolt Circle Dia. | 6.010407 in |
| Weight | 6.77 LB |
| EAN or UPC | 87796059634 |

