- 1.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Bearing Insert | GN108KRRB |
| Dynamic Load Rating | 11000 lbf |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 6.010407 in |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-19169 |
| Style | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Weight | 6.77 LB |
| EAN or UPC | 87796059634 |

