- 2" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | G1200KRRB TDCF |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Height | 13/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Outer Ring Size | 211 |
| Collar O.D. | 3 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt | 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Overall Width | 2 7/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Housing Height | 4 31/32 in |
| Bolt Hole Width | 23/32 in |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Series | RAS Series |
| Base Width | 2 5/16 in |
| Weight | 8.69 LB |
| EAN or UPC | 87796156920 |

