- 2" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Hole Width | 23/32 in |
| Outer Ring Size | 211 |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 13/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | G1200KRRB TDCF |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Collar O.D. | 3 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt | 5/8 in |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Base Width | 2 5/16 in |
| Housing Height | 4 31/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 2 7/8 in |
| Series | RAS Series |
| Weight | 8.69 LB |
| EAN or UPC | 87796156920 |

