- 1" Shaft, 1.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Series | RAS Series |
| Collar No. | S1100K |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Dynamic Load Rating | 3550 lbf |
| Bolt | 3/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Insert | G1100KRRB TDCF |
| Overall Width | 1 49/64 in |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bolt Hole Length | 13/16 in |
| Base Width | 1 13/32 in |
| Base Height | 19/32 in |
| Housing Height | 2 13/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Outer Ring Size | 205 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Length | 5 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Polymer |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Static Load Rating [Max] | 1730 lbf |
| Weight | 0.962 LB |
| EAN or UPC | 87796180130 |
-
HACCP Friendly


