- 1" Shaft, 1.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Outer Ring Size | 205 |
| Bolt Hole Length | 13/16 in |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Dynamic Load Rating | 3550 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Width | 1 13/32 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 1730 lbf |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Bolt | 3/8 in |
| Base Height | 19/32 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Collar No. | S1100K |
| Housing Material | Polymer |
| Base Length | 5 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 2 13/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | RAS Series |
| Bearing Insert | G1100KRRB TDCF |
| Overall Width | 1 49/64 in |
| Weight | 0.962 LB |
| EAN or UPC | 87796180130 |
-
HACCP Friendly


