- 1" Shaft, 1.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bolt | 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Collar No. | S1100K |
| Dynamic Load Rating | 3550 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Holes | 2 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Outer Ring Size | 205 |
| Housing Height | 2 13/16 in |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Base Width | 1 13/32 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 19/32 in |
| Bolt Hole Length | 13/16 in |
| Base Length | 5 1/2 in |
| Overall Width | 1 49/64 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 1730 lbf |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | RAS Series |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | G1100KRRB TDCF |
| Weight | 2.182 LB |
| EAN or UPC | 87796152380 |

