- 1" Shaft, 1.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Overall Width | 1 49/64 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Base Length | 5 1/2 in |
| Base Height | 19/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 1730 lbf |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt | 3/8 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Collar No. | S1100K |
| Outer Ring Size | 205 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Hole Length | 13/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 3550 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | RAS Series |
| Base Width | 1 13/32 in |
| Bearing Insert | G1100KRRB TDCF |
| Housing Height | 2 13/16 in |
| Weight | 2.182 LB |
| EAN or UPC | 87796152380 |

