- 1.4375" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
- Polymer Housing
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Base Width | 1 25/32 in |
| Bearing Insert | G1107KRRB TDCF |
| Outer Ring Size | 207 |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Housing Height | 3 11/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Base Height | 23/32 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Series | RAS Series |
| Lubrication | Relubricatable |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Material | Polymer |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 1.68 LB |
| EAN or UPC | 87796180185 |
-
HACCP Friendly


