- 1.4375" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
- Polymer Housing
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt | 1/2 in |
| Base Height | 23/32 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Bearing Insert | G1107KRRB TDCF |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Housing Material | Polymer |
| Outer Ring Size | 207 |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Series | RAS Series |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Housing Height | 3 11/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 1.68 LB |
| EAN or UPC | 87796180185 |
-
HACCP Friendly


