- 1.75" Shaft, 2.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Housing Height | 4 3/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 4500 lbf |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Width | 2 in |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Base Length | 7 17/32 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt | 1/2 in |
| Outer Ring Size | 209 |
| Series | RAS Series |
| Bearing Insert | G1112KRRB TDCF |
| Weight | 5.641 LB |
| EAN or UPC | 87796156906 |

