- 1.75" Shaft, 2.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 3/4 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Base Length | 7 17/32 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | RAS Series |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Housing Height | 4 3/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | G1112KRRB TDCF |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Static Load Rating [Max] | 4500 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Base Width | 2 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Outer Ring Size | 209 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Holes | 2 |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Weight | 5.641 LB |
| EAN or UPC | 87796156906 |

