- 1.1875" Shaft, 1.6875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Food and beverage
- Material handling
- Highly corrosive environments
- Dairy and refrigeration
compliances
- 0
| Bolt | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | G1103KRRB TDCF |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 3 9/32 in |
| Base Width | 1 9/16 in |
| Overall Width | 1 31/32 in |
| Housing Material | Polymer |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Collar O.D. | 1 3/4 in |
| Dynamic Load Rating | 4900 lbf |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Height | 21/32 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 4 5/8 in |
| Bolt Hole Length | 15/16 in |
| Base Length | 6 3/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Outer Ring Size | 206 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Series | RAS Series |
| Static Load Rating [Max] | 2500 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 1.19 LB |
| EAN or UPC | 87796180147 |
-
HACCP Friendly


