- 1.1875" Shaft, 1.6875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Food and beverage
- Material handling
- Highly corrosive environments
- Dairy and refrigeration
compliances
- 0
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Length | 6 3/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 3 9/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 4900 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Width | 1 9/16 in |
| Overall Width | 1 31/32 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Bolt Hole Length | 15/16 in |
| Outer Ring Size | 206 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 2500 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Insert | G1103KRRB TDCF |
| Collar O.D. | 1 3/4 in |
| Base Height | 21/32 in |
| Series | RAS Series |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Weight | 1.19 LB |
| EAN or UPC | 87796180147 |
-
HACCP Friendly


