- 1.25" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| End Type | Open End |
| Series | RAS Series |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Base Height | 23/32 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | G1104KRRB TDCF |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 3 11/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt | 1/2 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Weight | 3.944 LB |
| EAN or UPC | 87796152410 |

