- 1.25" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 3 11/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Height | 23/32 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Bearing Insert | G1104KRRB TDCF |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Bolt | 1/2 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | RAS Series |
| Weight | 3.944 LB |
| EAN or UPC | 87796152410 |

