- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt | 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Polymer |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Outer Ring Size | 208 |
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Series | RAS Series |
| Weight | 2.22 LB |
| EAN or UPC | 87796189065 |
-
HACCP Friendly


