- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Outer Ring Size | 208 |
| Bolt | 1/2 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Polymer |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Series | RAS Series |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Weight | 2.22 LB |
| EAN or UPC | 87796189065 |
-
HACCP Friendly


