- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Series | RAS Series |
| Outer Ring Size | 208 |
| Bolt Holes | 2 |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Height | 3/4 in |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt | 1/2 in |
| Weight | 5.861 LB |
| EAN or UPC | 87796156883 |

