- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Series | RAS Series |
| Bolt Holes | 2 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Outer Ring Size | 208 |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Height | 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt | 1/2 in |
| Weight | 5.861 LB |
| EAN or UPC | 87796156883 |

