- 1.4375" Shaft, 2.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKHL pillow blocks are designed to allow axial shaft expansion due to elevated temperatures or other conditions causing shaft movement. These units are designed for use with the Fafnir RAKH FS-160 pillow blocks, the RAKH units providing axial shaft location and the RAKHL allowing shaft floatation. Due to limitations of the lubricant and seal material, the maximum operating temperature for the RAKHL units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars. Steel "S" ring ensures axial expansion.
applications
- Conveyors
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
| Bolt Hole Spacing | 5 11/16 in |
| Total Float | 3/16 in |
| Housing Height | 4 3/16 in |
| Overall Width | 2.0313 in |
| Bolt Hole Length | 1 3/16 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Width | 2.0313 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing No. | A11199 |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bearing Insert | 1106KRS |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Length | 7 15/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 3/4 in |
| Series | RAKHL Series |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 2.17188 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Collar No. | S1106K |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Weight | 6.634 LB |
| EAN or UPC | 87796059177 |

