- 1.4375" Shaft, 2.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKHL pillow blocks are designed to allow axial shaft expansion due to elevated temperatures or other conditions causing shaft movement. These units are designed for use with the Fafnir RAKH FS-160 pillow blocks, the RAKH units providing axial shaft location and the RAKHL allowing shaft floatation. Due to limitations of the lubricant and seal material, the maximum operating temperature for the RAKHL units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars. Steel "S" ring ensures axial expansion.
applications
- Conveyors
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Length | 1 3/16 in |
| Base Length | 7 15/16 in |
| Series | RAKHL Series |
| Length Through Bore | 2.17188 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 11/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 4 3/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Width | 2.0313 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Total Float | 3/16 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Overall Width | 2.0313 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bearing Insert | 1106KRS |
| Collar No. | S1106K |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Housing No. | A11199 |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Weight | 6.634 LB |
| EAN or UPC | 87796059177 |

