- 1.9375" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKHL pillow blocks are designed to allow axial shaft expansion due to elevated temperatures or other conditions causing shaft movement. These units are designed for use with the Fafnir RAKH FS-160 pillow blocks, the RAKH units providing axial shaft location and the RAKHL allowing shaft floatation. Due to limitations of the lubricant and seal material, the maximum operating temperature for the RAKHL units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars. Steel "S" ring ensures axial expansion.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Series | RAKHL Series |
| Base Length | 9 1/2 in |
| Overall Width | 2 1/2 in |
| Total Float | 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Collar No. | S1115K |
| Housing Height | 5 3/32 in |
| Bearing Insert | 1115KRS |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Collar O.D. | 2 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 6 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Width | 2 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Base Height | 7/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Length | 1 7/16 in |
| Length Through Bore | 2.5625 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing No. | A11357 |
| Weight | 11.016 LB |
| EAN or UPC | 87796060609 |

