- 1.9375" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKHL pillow blocks are designed to allow axial shaft expansion due to elevated temperatures or other conditions causing shaft movement. These units are designed for use with the Fafnir RAKH FS-160 pillow blocks, the RAKH units providing axial shaft location and the RAKHL allowing shaft floatation. Due to limitations of the lubricant and seal material, the maximum operating temperature for the RAKHL units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars. Steel "S" ring ensures axial expansion.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 7/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Length | 1 7/16 in |
| Bearing Insert | 1115KRS |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Collar No. | S1115K |
| Collar O.D. | 2 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing No. | A11357 |
| Base Width | 2 1/2 in |
| Total Float | 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 2.5625 in |
| Overall Width | 2 1/2 in |
| Base Length | 9 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 6 3/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Series | RAKHL Series |
| Housing Height | 5 3/32 in |
| Weight | 11.016 LB |
| EAN or UPC | 87796060609 |

