- 2.6875" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Base Height | 1 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Length | 2 in |
| Collar No. | S1211K |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar O.D. | 3 13/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Length | 13 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 3.375 in |
| Housing Height | 6 3/4 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Base Width | 3 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bearing Insert | G1211KRRB |
| Overall Width | 3 1/2 in |
| Series | RAKH Series |
| Bolt Hole Width | 15/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Weight | 25.654 LB |
| EAN or UPC | 87796061774 |

