- 2.6875" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Collar O.D. | 3 13/16 in |
| Bolt Hole Width | 15/16 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Length Through Bore | 3.375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Height | 1 1/8 in |
| Overall Width | 3 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Housing Height | 6 3/4 in |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Bolt Hole Length | 2 in |
| Bearing Insert | G1211KRRB |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Series | RAKH Series |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Length | 13 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar No. | S1211K |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Weight | 25.654 LB |
| EAN or UPC | 87796061774 |

