- 1" Shaft, 1.75" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Collar No. | S1100K |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Overall Width | 2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Series | RAKH Series |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Width | 2 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Base Height | 5/8 in |
| Bearing Insert | G1100KRRB |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 6 1/4 in |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Height | 3 1/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 11/16 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Weight | 3.88 LB |
| EAN or UPC | 87796057333 |
| NSN Number | 3130-00-896-1389 |

