- 1" Shaft, 1.75" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 4 11/16 in |
| End Type | Open End |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Housing Height | 3 1/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Length | 6 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | RAKH Series |
| Overall Width | 2 in |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Collar No. | S1100K |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bearing Insert | G1100KRRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Height | 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Width | 2 in |
| Weight | 3.88 LB |
| EAN or UPC | 87796057333 |
| NSN Number | 3130-00-896-1389 |

