- 1.375" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Insert | G1103KRRB |
| Length Through Bore | 1.90625 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Base Length | 6 7/8 in |
| Collar No. | S1103K |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Width | 2 1/4 in |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Base Height | 11/16 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing | 5 in |
| Series | RAKH Series |
| Overall Width | 2 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 3 9/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 5.6 LB |
| EAN or UPC | 87796057982 |

