- 1.375" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Length | 6 7/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.90625 in |
| Bearing Insert | G1103KRRB |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 in |
| Series | RAKH Series |
| Housing Height | 3 9/16 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 11/16 in |
| Collar No. | S1103K |
| Overall Width | 2 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Base Width | 2 1/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Weight | 5.6 LB |
| EAN or UPC | 87796057982 |

