- 1.6875" Shaft, 2.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Agriculture
- Conveyors
| Bearing Insert | G1111KRRB |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Length | 1 5/16 in |
| Collar No. | S1111K |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Length | 8 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/8 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Overall Width | 2 5/8 in |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Housing Height | 4 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Base Width | 2 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Base Height | 13/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Series | RAKH Series |
| Length Through Bore | 2.21875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 8.888 LB |
| EAN or UPC | 87796059948 |

