- 1.6875" Shaft, 2.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Agriculture
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | RAKH Series |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Length Through Bore | 2.21875 in |
| Housing Height | 4 1/2 in |
| Base Width | 2 5/8 in |
| Base Height | 13/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Bolt Hole Length | 1 5/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Collar No. | S1111K |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Insert | G1111KRRB |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Overall Width | 2 5/8 in |
| Weight | 8.888 LB |
| EAN or UPC | 87796059948 |

