- 1.25" Shaft, 2.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Size | 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Length Through Bore | 2.01563 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Hole Length | 1 3/16 in |
| Housing Height | 4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Base Width | 2 1/4 in |
| Base Length | 8 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bearing Insert | G1104KRRB |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Series | RAKH Series |
| Overall Width | 2 1/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 5 11/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Height | 3/4 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar No. | S1104K |
| Weight | 6.384 LB |
| EAN or UPC | 87796058477 |

