- 1.25" Shaft, 2.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 2 1/4 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Height | 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Hole Length | 1 3/16 in |
| Housing Height | 4 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Series | RAKH Series |
| Bolt Hole Spacing | 5 11/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Width | 2 1/4 in |
| Base Length | 8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Length Through Bore | 2.01563 in |
| Collar No. | S1104K |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bearing Insert | G1104KRRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 6.384 LB |
| EAN or UPC | 87796058477 |

