- 1.5" Shaft, 2.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Length Through Bore | 2.21875 in |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | RAKH Series |
| Collar No. | S1108KT |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Overall Width | 2 5/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Height | 13/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Length | 1 1/4 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Insert | G1108KRRB |
| Base Width | 2 5/8 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Weight | 8.39 LB |
| EAN or UPC | 87796059566 |

