- 1.5" Shaft, 2.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Size | 1/2 in |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Collar No. | S1108KT |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Length | 1 1/4 in |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/8 in |
| Bearing Insert | G1108KRRB |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 13/16 in |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Series | RAKH Series |
| Overall Width | 2 5/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Width | 2 5/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 2.21875 in |
| Weight | 8.39 LB |
| EAN or UPC | 87796059566 |

