- 0.625" Shaft, 1.0625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Static Load Rating [Max] | 1060 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Holes | 2 |
| Outer Ring Size | 203 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Collar No. | S1010K |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 1 33/64 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Height | 11/32 in |
| Dynamic Load Rating | 2400 lbf |
| Bolt | 3/8 in |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Base Width | 1 3/16 in |
| Length Through Bore | 1.09375 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Length | 4 7/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Series | RAK Series |
| Housing Height | 2 3/32 in |
| Bearing Insert | G1010KRRB TDCF |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Collar O.D. | 1 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Weight | 1.094 LB |
| EAN or UPC | 87796152342 |

