- 0.625" Shaft, 1.0625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 2400 lbf |
| Series | RAK Series |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt | 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Height | 11/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 1060 lbf |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar O.D. | 1 1/8 in |
| Overall Width | 1 33/64 in |
| Bearing Insert | G1010KRRB TDCF |
| Collar No. | S1010K |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Length Through Bore | 1.09375 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 2 3/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Length | 4 7/8 in |
| Outer Ring Size | 203 |
| End Type | Open End |
| Base Width | 1 3/16 in |
| Weight | 1.094 LB |
| EAN or UPC | 87796152342 |

