- 0.75" Shaft, 1.25" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Bolt Holes | 2 |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Outer Ring Size | 204 |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Overall Width | 1 43/64 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Collar No. | S1012K |
| Base Length | 5 in |
| Base Width | 1 1/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Base Height | 15/32 in |
| Bearing Insert | G1012KRRB TDCF |
| Housing Height | 2 15/32 in |
| Housing Material | Polymer |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | RAK Series |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| End Type | Open End |
| Bolt | 3/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Length | 25/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Collar O.D. | 1 5/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 25/32 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 0.772 LB |
| EAN or UPC | 87796180031 |
-
HACCP Friendly


