- 0.75" Shaft, 1.25" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Bolt Hole Length | 25/32 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Series | RAK Series |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1 43/64 in |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Base Length | 5 in |
| Base Height | 15/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Size | 204 |
| Bolt | 3/8 in |
| Collar No. | S1012K |
| Bolt Hole Spacing | 3 25/32 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Bearing Insert | G1012KRRB TDCF |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Collar O.D. | 1 5/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Width | 1 1/4 in |
| Housing Height | 2 15/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Polymer |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 0.772 LB |
| EAN or UPC | 87796180031 |
-
HACCP Friendly


