- 0.75" Shaft, 1.25" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Base Height | 15/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Collar No. | S1012K |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Width | 1 1/4 in |
| Outer Ring Size | 204 |
| Base Length | 5 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 3 25/32 in |
| Bolt | 3/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Bearing Insert | G1012KRRB TDCF |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Collar O.D. | 1 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 2 15/32 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Length | 25/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | RAK Series |
| Overall Width | 1 43/64 in |
| Weight | 1.682 LB |
| EAN or UPC | 87796152359 |

