- 0.75" Shaft, 1.25" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Outer Ring Size | 204 |
| Housing Height | 2 15/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 15/32 in |
| Series | RAK Series |
| Collar No. | S1012K |
| Bolt Hole Length | 25/32 in |
| Bolt | 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Bolt Hole Spacing | 3 25/32 in |
| Bearing Insert | G1012KRRB TDCF |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| End Type | Open End |
| Collar O.D. | 1 5/16 in |
| Base Width | 1 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Length | 5 in |
| Length Through Bore | 1.34375 in |
| Overall Width | 1 43/64 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 1.682 LB |
| EAN or UPC | 87796152359 |

