- 2" Shaft, 2.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| Overall Width | 2 7/8 in |
| Bolt Hole Width | 23/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Housing Height | 4 29/32 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Collar O.D. | 3 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | G1200KRRB TDCF |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Height | 3/4 in |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Bolt | 5/8 in |
| Series | RAK Series |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Holes | 2 |
| Outer Ring Size | 211 |
| Base Width | 2 5/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 8.628 LB |
| EAN or UPC | 87796156784 |

