- 2" Shaft, 2.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Base Length | 8 3/4 in |
| Series | RAK Series |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Bolt Hole Width | 23/32 in |
| Base Width | 2 5/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| Bearing Insert | G1200KRRB TDCF |
| Outer Ring Size | 211 |
| Overall Width | 2 7/8 in |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Collar O.D. | 3 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Height | 3/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Housing Height | 4 29/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 2 in |
| End Type | Open End |
| Bolt | 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Weight | 8.628 LB |
| EAN or UPC | 87796156784 |

