- 2.4375" Shaft, 2.6875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Housing Height | 5 13/32 in |
| Overall Width | 3 1/32 in |
| Collar O.D. | 3 5/16 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Bolt | 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 7 13/32 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Height | 7/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Length | 9 7/16 in |
| Dynamic Load Rating | 13200 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Length Through Bore | 2.4375 in |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Holes | 2 |
| Static Load Rating [Max] | 8000 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Bearing Insert | G1207KRRB TDCF |
| Outer Ring Size | 212 |
| Series | RAK Series |
| Weight | 10.378 LB |
| EAN or UPC | 87796156807 |

