- 2.4375" Shaft, 2.6875" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Outer Ring Size | 212 |
| Base Length | 9 7/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 5 13/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 8000 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 13200 lbf |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Insert | G1207KRRB TDCF |
| Bolt Hole Spacing | 7 13/32 in |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Length Through Bore | 2.4375 in |
| Bolt | 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Holes | 2 |
| Overall Width | 3 1/32 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Series | RAK Series |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 7/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Collar O.D. | 3 5/16 in |
| Weight | 10.378 LB |
| EAN or UPC | 87796156807 |

