- 2.1875" Shaft, 2.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Bolt | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Bolt Hole Width | 23/32 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Insert | G1203KRRB TDCF |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Base Width | 2 5/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Size | 211 |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 3/4 in |
| Overall Width | 2 7/8 in |
| Series | RAK Series |
| Housing Height | 4 29/32 in |
| Collar O.D. | 3 in |
| Weight | 8.06 LB |
| EAN or UPC | 87796156791 |

