- 2.1875" Shaft, 2.4375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Height | 4 29/32 in |
| Bearing Insert | G1203KRRB TDCF |
| Bolt | 5/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Width | 2 5/16 in |
| Bolt Hole Length | 1 5/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 2 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar O.D. | 3 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Height | 3/4 in |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Outer Ring Size | 211 |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| End Type | Open End |
| Series | RAK Series |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Width | 23/32 in |
| Weight | 8.06 LB |
| EAN or UPC | 87796156791 |

