- 2.9375" Shaft, 3.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Base Length | 12 in |
| Dynamic Load Rating | 15600 lbf |
| Bolt | 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Series | RAK Series |
| Overall Width | 3 25/32 in |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Length | 1 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 9 1/2 in |
| Bearing Insert | G1215KRRB TDCF |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Static Load Rating [Max] | 9800 lbf |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 6 7/16 in |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Width | 3 1/4 in |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Collar O.D. | 4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Holes | 2 |
| Outer Ring Size | 215 |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Weight | 19.25 LB |
| EAN or UPC | 87796156821 |

