- 2.9375" Shaft, 3.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Base Length | 12 in |
| Collar O.D. | 4 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | RAK Series |
| Housing Height | 6 7/16 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Bearing Insert | G1215KRRB TDCF |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Bolt | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 15600 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 3 25/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Static Load Rating [Max] | 9800 lbf |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Hole Length | 1 1/4 in |
| Base Width | 3 1/4 in |
| Outer Ring Size | 215 |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| End Type | Open End |
| Weight | 19.25 LB |
| EAN or UPC | 87796156821 |

